czwartek, 23 czerwca 2011

Alfabet świata mody - A - Alexander McQueen

A

Alexander McQueen  – od niego postanowiłam rozpocząć pisanie o ikonach mody, alfabecie mody. Na początku projektował dla Givenchy, potem stworzył własną markę.
Wizjoner. To słowo, które pierwsze mi się nasuwa, kiedy widzę jego projekty. Kontrowersyjny. To pewnie najczęściej określający go epitet. Jego kolekcje nigdy nie były klasyczne. Czaszka. Symbol nieodłącznie z nim związany. Małe torebki, kosmiczne buty, barokowy styl, kolorowe wzory, "dziwne" nakrycia głowy. Tak w skrócie określiłabym jego projekty znane i cenione w całym świecie mody. Nie ma go już fizycznie, ale pozostało po nim wiele, przede wszystkim jego projekty, wizja i styl uprawiania mody jako sztuki.
Wykończenia strojów i dodatków przez niego tworzonych miały ogromne znaczenia. Złoto, hafty, pióra, od razu kojarzy mi się jego ostatnia niesamowita, „cesarska” kolekcja. Psychodeliczne – takie były jego pokazy, które obejrzałam pisząc o jego twórczości. Ta psychodelia pokazów była tylko dopełnieniem jego dopracowanych kreacji. Te jeśli miały prosty krój to materiał był „kosmiczny” lub na odwrót – prosty materiał, niesamowity kolor, wykończenie czy wzór. Niektórym może wydawać się, że jeśli nie dziwne formy to przepych, jedyne co widać w jego kolekcjach. Częściowo to prawda, ale wszystko to jest zamierzone. Jego ubrania nie były ubraniami „na co dzień”, to projekty dla odważnych, dla artystów takich jak on. Dla niego moda była dziedziną sztuki, co można potwierdzić oglądając słynny pokaz SS 1999, podczas którego dzięki robotom powstała „malowana” kreacja.
Można by wiele rozpisywać się o nim i jego stylu. Zamiast tego warto popatrzeć na jego projekty. Całą zaś historię jego twórczości przedstawia wystawa „Alexander McQueen: Savage Beauty”, która do 31 lipca znajduje się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
  

zdjęcia:
thetreadofdancingfeet.blogspot.com
hotelfashionland.com
kreskiwkropki.bloog.pl
szafa.pl
fashionnow.pl 

4 komentarze:

 1. kochamy kochamy kochamy!! za sukienki, za torebki, za kosmiczne buty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Blog całkiem całkiem, ale zrezygnuj z fotek w lustrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. dzieki za opinie, a czemu :>

  OdpowiedzUsuń
 4. zjawiskowe!!!! :D


  moze wieksze zdjecia na blogu ? :)

  zapraszam do mnie!
  moze obserwujemy?
  zapraszam do obserwacji, I WILL FOLLOW BACK

  FASHION VICTIM
  FASHION passion- FB page

  zapraszam tez na FASHION PASSION - facebook ;) jak chcesz wrzuc na moja tablice link do swojego bloga ;) I invite you to my FB PAGE - you can paste on the wall link to your blog :) All fashion lovers invited!

  MY BLOG about fashion, fashion events, RECIPES, photos, my stylizations, famous artists, designers

  OdpowiedzUsuń